Skip to content

49 Dakota St.Passaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block3301
Lot64
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,368
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$187,500
46%
Improvement Value:$220,100
54%
Total Assessment$407,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,805+3.0%
2024$16,320+6.5%
2023$15,326+0.8%
2022$15,208+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook U138, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1950