Skip to content

68 Amsterdam Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 25, 2022

Property Information

Block3318
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,353
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
46%
Improvement Value:$198,500
54%
Total Assessment$366,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,111+3.0%
2024$14,675+6.5%
2023$13,780+0.8%
2022$13,674+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook O156, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1920