Skip to content

75 Crescent Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1940

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 24, 2025

Property Information

Block3307
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SB-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,008
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$401,700
66%
Improvement Value:$204,500
34%
Total Assessment$606,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,994+3.0%
2024$24,272+6.5%
2023$22,793+0.8%
2022$22,617+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940