Skip to content

28 Forest Ct.(Aka 21)Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$130,000
Last Sale Date
Aug 17, 1993

Property Information

Block3308
Lot77
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,010
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$182,300
50%
Improvement Value:$180,700
50%
Total Assessment$363,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,966+3.0%
2024$14,535+6.5%
2023$13,649+0.8%
2022$13,544+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft2,010DeedBook 134, Page 23

Property Built

Built

Year Built: 1930