Skip to content

15-19 Orth Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1950

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block3309
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,563
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,100
36%
Improvement Value:$171,700
64%
Total Assessment$268,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,833+3.0%
2024$10,513+6.7%
2023$9,857+0.8%
2022$9,779+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950