Skip to content

495 Brook AvePassaic, NJ 07055

Built 1962

Last Sale Price
$489,000
Last Sale Date
Jun 18, 2025

Property Information

Block3310
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,496
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$157,400
58%
Improvement Value:$111,900
42%
Total Assessment$269,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,603+3.1%
2024$10,283+6.8%
2023$9,626+0.8%
2022$9,548+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$489,000

To:

Sq Ft1,496DeedBook 4919, Page 82

Property Built

Built

Year Built: 1962