Skip to content

136 Amsterdam Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Sep 3, 2009

Property Information

Block3313
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,924
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$168,000
52%
Improvement Value:$153,000
48%
Total Assessment$321,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,235+3.0%
2024$12,853+6.5%
2023$12,070+0.8%
2022$11,977+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,924DeedBook 1819, Page 7

Property Sale

Sale
$179,000
DeedBook C158, Page 346

Property Built

Built

Year Built: 1930