Skip to content

281 Terhune Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Feb 25, 2009

Property Information

Block3334
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,826
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$202,500
55%
Improvement Value:$165,700
45%
Total Assessment$368,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,181+3.0%
2024$14,743+6.5%
2023$13,844+0.8%
2022$13,738+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft1,826DeedBook 1738, Page 212

Property Built

Built

Year Built: 1930