Skip to content

265 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 18, 2021

Property Information

Block3334
Lot54
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-1
Sq Footage2,484
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$174,400
55%
Improvement Value:$145,500
45%
Total Assessment$319,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,189+3.0%
2024$12,809+6.5%
2023$12,028+0.8%
2022$11,935+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920