Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
221-257 Terhune Ave.Passaic, NJ 07055
Last Sale Date
Jan 25, 2006
Property Information
Block3334
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description1CB & 2S
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage465
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$246,300
7%
Improvement Value:$3,505,100
93%
Total Assessment$3,751,400
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 1993 | $14,630 | +0.0% |
| 1992 | $14,630 | +11.8% |
| 1991 | $13,085 | +26.5% |
| 1990 | $10,343 | — |
Property History
No events match the selected filters.