Skip to content

239 Terhune AvePassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Oct 6, 1999

Property Information

Block3334
Lot65
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3S
Dwellings---
ZoningM-1
Sq Footage---
Acreage0.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$402,700
5%
Improvement Value:$7,994,400
95%
Total Assessment$8,397,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$4,099-1.9%
2000$4,180+7.0%
1999$3,905-1.3%
1998$3,956-3.0%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook O163, Page 167