Skip to content

18 Mattimore St.Passaic, NJ 07055

Built 1920

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
Dec 18, 2003

Property Information

Block4054
Lot118
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2B-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage972
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
39%
Improvement Value:$74,200
61%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,034+3.0%
2024$4,889+6.5%
2023$4,591+0.8%
2022$4,556+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft972DeedBook 733, Page 85

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook B163, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1920