Skip to content

48 Van Winkle Ave.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jul 29, 2011

Property Information

Block4064
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,000
16%
Improvement Value:$333,000
84%
Total Assessment$398,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,410+3.0%
2024$15,936+6.5%
2023$14,965+0.8%
2022$14,849+1.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 359, Page 217

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook H167, Page 106

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook V160, Page 102