Skip to content

234 Hope Ave.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jun 15, 2023

Property Information

Block4063
Lot67
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2.5B/HALL
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage17,010
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,600
35%
Improvement Value:$422,400
65%
Total Assessment$650,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,800+3.0%
2024$26,026+6.5%
2023$24,440+0.8%
2022$24,252+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0