Skip to content

171 Harrison StPassaic, NJ 07055

Built 1930

Last Sale Price
$133,000
Last Sale Date
Sep 28, 1999

Property Information

Block4068
Lot52
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,926
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,900
26%
Improvement Value:$185,800
74%
Total Assessment$249,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,295+3.0%
2024$9,998+6.5%
2023$9,389+0.8%
2022$9,316+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$133,000

To:

Sq Ft1,926DeedBook 165, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1930