Skip to content

21 Van Buren StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2023

Property Information

Block4070
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,800
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$61,500
30%
Improvement Value:$146,400
70%
Total Assessment$207,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,572+3.0%
2024$8,324+6.5%
2023$7,817+0.8%
2022$7,757+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$150,000
Sq Ft1,800DeedBook 4384, Page 191Recorded9/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900