Skip to content

13 Quincy StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 3, 2021

Property Information

Block4072
Lot50
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,732
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,900
29%
Improvement Value:$149,400
71%
Total Assessment$209,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,629+3.0%
2024$8,380+10.0%
2023$7,620+0.8%
2022$7,559+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900