Skip to content

146 Ninth St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2021

Property Information

Block1020
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage1,752
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
28%
Improvement Value:$134,800
72%
Total Assessment$186,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,677+3.0%
2024$7,455+10.4%
2023$6,751+0.8%
2022$6,697+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900