Skip to content

82 Hamilton Ave.Passaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$526,600
Last Sale Date
Nov 7, 2017

Property Information

Block4091
Lot34
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3SB/6U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,224
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$64,100
22%
Improvement Value:$233,900
78%
Total Assessment$298,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,287+3.0%
2024$11,932+6.5%
2023$11,205+0.8%
2022$11,118+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$526,600

To:

Sq Ft4,224DeedBook 3191, Page 141