Skip to content

63 Highland AvePassaic, NJ 07055

Apartment

Last Sale Price
$587,147
Last Sale Date
Apr 6, 2017

Property Information

Block4060
Lot23
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2SB/8U/APT
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage4,264
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,000
12%
Improvement Value:$330,000
88%
Total Assessment$375,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,461+3.0%
2024$15,015+6.5%
2023$14,100+0.8%
2022$13,991+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$587,147

To:

Sq Ft4,264DeedBook 3052, Page 28

Property Sale

Sale
$258,500
DeedBook 783, Page 1