Skip to content

228 Monroe StPassaic, NJ 07055

Built 2021
Apartment

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jun 30, 2016

Property Information

Block4092
Lot35
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3ST/5APTS/OFFIC
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$31,300
6%
Improvement Value:$483,500
94%
Total Assessment$514,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,225+3.0%
2024$20,613+6.5%
2023$19,356+1557.5%
2022$1,168+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2021

Property Sale

Sale
$140,000

To:

DeedBook 2887, Page 246