Skip to content

192 Lexington AvPassaic, NJ 07055

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$363,000
Last Sale Date
Apr 6, 2005

Property Information

Block4098
Lot95
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningO-R
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$165,500
66%
Improvement Value:$84,500
34%
Total Assessment$250,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,308+3.0%
2024$10,010+6.5%
2023$9,400+0.8%
2022$9,328+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$363,000

To:

DeedBook 976, Page 259

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook Z140, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1940