Skip to content

262 Highland Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Feb 20, 2019

Property Information

Block4101
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,649
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,700
23%
Improvement Value:$253,500
77%
Total Assessment$328,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,532+3.0%
2024$13,141+6.5%
2023$12,340-3.6%
2022$12,805+1.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$134,000
DeedBook 1926, Page 191

Property Sale

Sale
$363,000
DeedBook 1366, Page 247

Property Sale

Sale
$125,500
DeedBook M136, Page 264

Property Sale

Sale
$7,995
DeedBook I131, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1900