Skip to content

286 Highland AvePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Sep 24, 2020

Property Information

Block4101
Lot31
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,072
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,700
26%
Improvement Value:$178,000
74%
Total Assessment$241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,965+3.0%
2024$9,678+6.5%
2023$9,088+0.8%
2022$9,018+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

To:

Sq Ft2,072DeedBook 3881, Page 96

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 1780, Page 111

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 1375, Page 233

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 218, Page 222

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook M151, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1900