Skip to content

964-974 Main AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Nov 23, 2016

Property Information

Block4103
Lot21
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S & PAVING
Dwellings---
ZoningC-R
Sq Footage---
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,400
55%
Improvement Value:$165,600
45%
Total Assessment$369,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,214+3.0%
2024$14,775+6.5%
2023$13,874+0.8%
2022$13,767+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

To:

DeedBook 2958, Page 72

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook P134, Page 518

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook O130, Page 407