Skip to content

39 Burgess PlacePassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 24, 2021

Property Information

Block4104
Lot63
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,487
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,100
27%
Improvement Value:$181,600
73%
Total Assessment$248,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,004+0.5%
2024$9,958+9.4%
2023$9,101+0.8%
2022$9,029+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900