Skip to content

21 Burgess PlPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Oct 19, 2009

Property Information

Block4104
Lot71
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,220
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,200
25%
Improvement Value:$227,600
75%
Total Assessment$304,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,567+3.0%
2024$12,204+6.5%
2023$11,460+0.8%
2022$11,372+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900