Skip to content

307 Harrison StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$243,000
Last Sale Date
Oct 26, 2025

Property Information

Block4108
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,726
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,300
29%
Improvement Value:$184,200
71%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,699+3.0%
2024$10,390+5.7%
2023$9,832+0.8%
2022$9,757+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$243,000
Sq Ft2,726DeedBook 5030, Page 119Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft2,280DeedBook 4136, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1900