Skip to content

192 President StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 23, 2010

Property Information

Block4099
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,749
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,200
23%
Improvement Value:$230,500
77%
Total Assessment$298,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,315+3.0%
2024$11,960+6.5%
2023$11,231+0.8%
2022$11,145+1.5%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$285,000

To:

Sq Ft2,749DeedBook 1914, Page 285

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 1306, Page 112

Property Sale

Sale
$184,000
DeedBook C167, Page 108

Property Sale

Sale
$121,000
DeedBook M135, Page 485

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook A135, Page 91

Property Built

Built

Year Built: 1900