Skip to content

174 Sherman St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Sep 5, 1999

Property Information

Block4108
Lot45
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,851
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$73,300
26%
Improvement Value:$212,600
74%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,788+3.0%
2024$11,447+6.5%
2023$10,750+0.8%
2022$10,667+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook Q152, Page 308

Property Built

Built

Year Built: 1900