Skip to content

164 Jackson St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Aug 10, 1999

Property Information

Block4113
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,682
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,600
22%
Improvement Value:$264,600
78%
Total Assessment$337,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,903+3.0%
2024$13,501+6.5%
2023$12,679+0.8%
2022$12,581+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900