Skip to content

125 Lexington Ave.Passaic, NJ 07055

Last Sale Date
Dec 2, 2009

Property Information

Block4113
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 S
Dwellings---
ZoningO-R
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$220,000
35%
Improvement Value:$407,800
65%
Total Assessment$627,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2012$21,383+12.2%
2011$19,060+0.6%
2010$18,947+8.3%
2009$17,489+6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 369, Page 168