Skip to content

172 Jackson St.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Jan 2, 2009

Property Information

Block4113
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,165
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,800
28%
Improvement Value:$170,000
72%
Total Assessment$236,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,513+3.0%
2024$9,231+6.7%
2023$8,654+0.8%
2022$8,585+1.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900