Skip to content

124 Lexington AvPassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Jun 9, 2015

Property Information

Block4114
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
ZoningO-R
Sq Footage---
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,900
52%
Improvement Value:$140,100
48%
Total Assessment$289,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,915+3.0%
2024$11,572+6.5%
2023$10,866+0.8%
2022$10,783+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 762, Page 172