Skip to content

116 Lexington Ave.Passaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Date
Apr 1, 2018

Property Information

Block4114
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class47
Description2S-2FAMILY
Dwellings2
ZoningO-R
Sq Footage2,975
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,800
22%
Improvement Value:$276,300
78%
Total Assessment$356,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,682+3.0%
2024$14,258+6.5%
2023$13,389+0.8%
2022$13,286+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$82,500
DeedBook T156, Page 211

Property Built

Built

Year Built: 1900