Skip to content

132 Quincy StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$309,900
Last Sale Date
Jun 26, 2006

Property Information

Block4115
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,944
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$134,000
52%
Improvement Value:$122,500
48%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,576+3.0%
2024$10,270+6.5%
2023$9,644+0.8%
2022$9,570+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$309,900

To:

Sq Ft1,944DeedBook 1277, Page 183

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook A145, Page 156

Property Built

Built

Year Built: 1900