Skip to content

103 Grant StPassaic, NJ 07055

Built 1900

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Mar 28, 2008

Property Information

Block3218
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-1FAMILY
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,927
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$77,600
40%
Improvement Value:$115,800
60%
Total Assessment$193,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,974+3.0%
2024$7,744+6.5%
2023$7,272+0.8%
2022$7,216+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000

To:

Sq Ft1,927DeedBook 1594, Page 185

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook L138, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1900