Skip to content

47-51 Lexington AvePassaic, NJ 07055

Commercial

Last Sale Price
$1,375,000
Last Sale Date
Aug 11, 2005

Property Information

Block4125
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$232,900
32%
Improvement Value:$500,000
68%
Total Assessment$732,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,217+3.0%
2024$29,345+6.5%
2023$27,557+0.8%
2022$27,345+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,375,000

To:

DeedBook 1064, Page 210