Skip to content

700 Main AvePassaic, NJ 07055

Last Sale Date
Oct 23, 2012

Property Information

Block4128
Lot47
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPassaic City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1S/RETAIL
Dwellings---
ZoningC
Sq Footage---
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$217,500
28%
Improvement Value:$558,900
72%
Total Assessment$776,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,011+3.0%
2024$31,087+6.5%
2023$29,193+0.8%
2022$28,967+1.5%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$4,000,000
DeedBook 1779, Page 129