Skip to content

5 Colonial Ave CvPaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
Oct 14, 2004

Property Information

Block1001
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,600
44%
Improvement Value:$91,500
56%
Total Assessment$163,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,310+3.9%
2024$7,997+9.5%
2023$7,300+7.2%
2022$6,809+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 894, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1950