Skip to content

2 Alden Tr CvPaterson, NJ 07522

Built 1950

Last Sale Price
$194,500
Last Sale Date
Mar 31, 2017

Property Information

Block1106
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,400
46%
Improvement Value:$82,600
54%
Total Assessment$153,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,795+3.9%
2024$7,502+9.5%
2023$6,848+7.2%
2022$6,388+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$194,500

To:

Sq Ft1,020DeedBook 3038, Page 12

Property Built

Built

Year Built: 1950