Skip to content

28 Salem Rd CvPaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Jan 22, 2004

Property Information

Block1002
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,020
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,300
42%
Improvement Value:$95,500
58%
Total Assessment$165,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,448+3.9%
2024$8,129+9.5%
2023$7,421+7.2%
2022$6,922+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000

To:

Sq Ft1,020DeedBook 729, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1950