Skip to content

267-269 Wayne AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block1014
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,444
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
18%
Improvement Value:$193,500
82%
Total Assessment$237,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,075+3.9%
2024$11,620+9.5%
2023$10,608+7.2%
2022$9,895+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft2,444DeedBook 2253, Page 223