Skip to content

271-273 Wayne AvePaterson, NJ 07502

Built 2005

Last Sale Price
$730,000
Last Sale Date
Jan 31, 2024

Property Information

Block1014
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 S
Dwellings2
ZoningR-3
Sq Footage2,080
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,900
17%
Improvement Value:$230,700
83%
Total Assessment$279,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,246+3.9%
2024$13,709+9.5%
2023$12,515+7.2%
2022$11,673+4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$730,000

To:

Sq Ft2,080DeedBook 4669, Page 212

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook D2135, Page 64

Property Sale

SaleMulti
$305,000
DeedBook D2095, Page 97

Property Sale

SaleMulti
$295,000
DeedBook D1767, Page 180

Property Sale

SaleMulti
$435,000
DeedBook D1116, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 2005