Skip to content

425-427 Jasper StPaterson, NJ 07522

Industrial

Last Sale Price
$120,000
Last Sale Date
Oct 1, 1990

Property Information

Block1101
Lot14
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 GARAGE
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage400
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,000
79%
Improvement Value:$11,900
21%
Total Assessment$56,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,899+3.9%
2024$2,790+9.5%
2023$2,547+7.2%
2022$2,376+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Sq Ft400DeedBook 127, Page 204