Skip to content

361 Redwood AvePaterson, NJ 07522

Built 1955

Last Sale Date
Jun 6, 2024

Property Information

Block1101
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$72,400
43%
Improvement Value:$97,700
57%
Total Assessment$170,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,167+4.2%
2024$7,840+10.2%
2023$7,114+7.8%
2022$6,602+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955