Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
273-309 Redwood AvePaterson, NJ 07522
Last Sale Date
Jan 27, 1984
Property Information
Block1101
Lot29
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description2 B O 1
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage48,112
Acreage3.7
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$2,720,000
31%
Improvement Value:$6,055,500
69%
Total Assessment$8,775,500
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $447,112 | +3.9% |
| 2024 | $430,263 | +9.5% |
| 2023 | $392,791 | +7.2% |
| 2022 | $366,377 | +1.0% |
Property History
No events match the selected filters.