Skip to content

29 Colonial Ave CvPaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Oct 28, 2002

Property Information

Block1101
Lot55
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,152
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
38%
Improvement Value:$106,100
62%
Total Assessment$171,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,728+3.9%
2024$8,399+9.5%
2023$7,667+7.2%
2022$7,152+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$110,000

To:

Sq Ft1,152DeedBook 507, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1955