Skip to content

446-450 Kearney StPaterson, NJ 07522

Built 1960

Last Sale Price
$287,500
Last Sale Date
Nov 2, 2004

Property Information

Block1103
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$78,700
34%
Improvement Value:$150,400
66%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,673+3.9%
2024$11,233+9.5%
2023$10,255+7.2%
2022$9,565+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$287,500

To:

Sq Ft1,612DeedBook 898, Page 130

Property Built

Built

Year Built: 1960