Skip to content

377-383 12th AvePaterson, NJ 07514

Apartment

Last Sale Price
$2,250,000
Last Sale Date
Jun 30, 2008

Property Information

Block3408
Lot10
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage21,788
Acreage1.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$640,000
32%
Improvement Value:$1,360,000
68%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$101,900+3.9%
2024$98,060+1.8%
2023$96,346+7.2%
2022$89,867+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,250,000

To:

Sq Ft21,788DeedBook 1660, Page 127